GRATIS EVENEMANG I STOCKHOLM

Lise & Gertrud promotar Årets Julskiva med en konsert på Nordiska Kompaniet (13494)
Lise och Gertrud släpper årets julskiva och bjuder på några låtar från den. De spelar även i Tv4:s nyhetsmorgon på lördagen den 22 december.

De uppträder 14.00 och 14.30 i NK-huset.

Om Lise&Gertrud:
Duon Lise & Gertrud har spritt musikalisk glädje i ett antal år nu. Lise Hummel och Gertrud Stenung som de heter i folkbokföringen sprider musikalitet, värme och humor, och det är honnörsorden när duon framträder. Det passar väl bra när de ska tolka julen med ett antal förväntade och mindre förväntade sånger med anknytning till den alltför snart stundande helgen.
- Julen är ju på något vis högtidernas högtid, fylld med förväntningar och måsten. Vi vill ge en stunds vila från alla bestyr och kraft att köra på.
Hon pratar en stund om att det är Kärleken som är det viktiga i julen, inte allt omkring. Hon säger skämtsamt at hon och Lise predikar evangelium enligt Benjamin Syrsa.
- Allt det svåra och sorgliga vet vi alla hur mycket det finns av, vi vill liksom Benjamin tala om att man måste våga följa sitt hjärta.

De som sett dem på scenen vet att de kan vara mycket uppiggande. Det vilda och hisnande samspelet både musikaliskt och personligt kan fungera som en vitaminchock. De har känt varandra i snart tjugo år och uppträtt tillsammans i tio år.


Lokal/plats: NK, Hamngatan
Datum: Lördag den 22 december 2007
Tid: 14:00
Mer info: Film från när de uppträdde på Sveafestivalen i somras
Mer info: Lise&Gertrud



     Dela med dig


Ditt namn: * Din e-postadress:
Mottagarens namn: * Mottagarens e-postadress:
Meddelande: